Sektörden Haberler

Yıldırım ve Aşırı Gerilimlerden Kaynaklanan Tehlikelere Dikkat!

Yaz mevsimine girerken iklim şartları gereği hava koşulları oldukça değişkenlik gösteriyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün açıklamasına göre önümüzdeki 10 gün boyunca Türkiye’nin tamamında kısa süreli, yerel, gök gürültülü ve sağanak yağışların gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Aşırı yağışların neden olduğu sel ve taşkın gibi felaketlerin yanında, yıldırım düşmesi nedeniyle meydana gelebilecek kazalara karşı da dikkat etmemiz ve önlem almamız gerekiyor.

Gök gürültülü, sağanak yağışlı ve fırtınalı havalarda gerçekleşen yıldırım olayı, bulutlar ile yeryüzü arasında gerçekleşen atmosferik bir elektrik boşalmasıdır. Her yıl yıldırımlar birçok insanın ölmesine, yaralanmasına ve yapılarda büyük miktarlarda maddi hasarlara neden olmaktadır. Yıldırım çarpmasına maruz kalan birçok kurban tarlada çalışırken, ata binerken, dışarıda oynarken, spor veya çobanlık yaparken, dağlarda gezerken ya da teknelerle denize açılmışken dolaylı veya doğrudan yıldırım tarafından çarpılabilmektedir. Yıldırımlardan dolayı meydana gelen can ve mal kayıplarını azaltabilmemiz için insanlarımızın açık ve kapalı alanlarda nasıl davranmaları gerektiği, yıldırımla ilgili uyarıların ve ilk yardım hakkındaki bilgilerin gerekli zamanlarda hava durumu programları ile verilmesi gerekir.

Meteorolojik karakterli doğal afetleri, deprem gibi diğer doğal afetlerden ayıran en önemli özellik, meteorolojik afetlerin önceden tahmin edilerek erken uyarılarının yapılabilmesidir. Bu özellikten yararlanarak, gelişmiş ülkelerin afet yönetim programlarının bir parçası olan meteorolojik tahmin ve erken uyarı, planlama ve eğitim programları ile can kayıplarında önemli azalmalar ve ekonomik zararlarda önemli düşüşler sağlanabilir. Bu nedenle ülkemizde de meteorolojik karakterli yıldırım, sel, taşkın, çığ düşmesi, dolu ve fırtına gibi doğal afetlerin zararlarını azaltmak ve gerekli tedbirleri alabilmek için bu tür afetlere yönelik tahminlerin yapılması ve erken uyarı sistemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir.

Yıldırıma Çarpmalarına Karşı Alınabilecek Önlemler

Yıldırım çarpmalarının büyük çoğunluğu açık alanlarda meydana gelmektedir. Açık alanlarda spor veya çalışma faaliyeti gerçekleştiren kişilerin fırtınalı ve gök gürültülü havalarda derhal kapalı bir alana girmeleri, ağaçlar ve çalılıklar gibi bitki örtüsünden uzak durmaları ve kesinlikle yere uzanmamaları gerekmektedir. Eğer kapalı bir alana girme olanağı yoksa ve saçların dikleşmeye başladığı hissediliyorsa, mümkünse çukur bir yerde cenin pozisyonunda çömelmiş vaziyette, ayaklar ve eller birleştirilmiş pozisyonda beklenmesi gerekir. Böylece vücudumuz, yıldırımı üzerine çekecek bir uzantı işlevi görmeyecektir. Açık alanda kesinlikle metal nesnelere temas edilmemeli, giysi ve eşyaların metal kısımları vücuttan uzaklaştırılmalıdır. Minareler, bayrak direkleri ile telefon ve elektrik direklerinden mümkün olduğunca uzakta durulması gerekir. Eğer etrafta otomobil varsa içine girilmeli ve camları kapatılmalıdır. Otomobil, kapalı bir metal yapı olduğu için yıldırımın etkisini bertaraf edecektir. Ancak bu tür durumlarda kesinlikle üstü açık ve tenteli otomobillerden uzak durulması gerekir.

Açık alanlarda bulunan kişiler için yıldırım çarpma riski daha büyük olmakla birlikte kapalı alanlarda bulunan kişiler de risk altında bulunabilir. Yıldırım düşme riski bulunan hava koşullarında, gerekmedikçe kesinlikle dışarıya çıkılmamalı; kapılardan, pencerelerden, şöminelerden, radyatörlerden, sobalar, lavabolar ve metal borular gibi elektrik iletebilecek her şeyden uzak durulmalıdır. Kapalı mekana (ev, oda, bina, vs ) dışardan gelen elektrik, anten, radyo ve TV vericisi bağlantıları kesilmeli ve elektrikle çalışan aletlerden uzak durulmalıdır. Cep telefonu ve normal telefonlar zorunlu haller dışında kullanılmalı, görüşmeler çok kısa tutulmalıdır. Banyo yapılmamalı ve musluklardan uzak durulmalıdır.

Yapı ve Tesislerimizi Nasıl Koruyabiliriz?

Can kaybı ve yaralanmaların dışında yıldırım, yapı ve tesislerimizde çok büyük hasarlar meydana getirebilmektedir. Yapılara ve binalara düşen yıldırım, gerekli önlemler alınmadığı takdirde yangınlara ve fiziksel hasarlara neden olabilir. Petro-kimya tesisleri, askeri cephanelikler, kimyasal madde üreten fabrikalar gibi patlayıcı ve parlayıcı maddelerin bulunduğu binalar başta olmak üzere tüm yapı ve tesisler yıldırım riski altındadır.

Yıldırım, fiziksel yapısı nedeniyle önlenemez bir doğal afettir. Yapılan bilimsel çalışmalar, yıldırımın önlenmesinden ziyade engelsiz ve doğrudan bir şekilde toprağa aktarılması gerektiğini göstermektedir. Yapı ve tesislerimizin fiziksel özelliklerine uygun olarak seçilen dış yıldırımlık koruma sistemleri, binanın metal kısımları ile birleştirilmeli ve standartlara uygun yapılmış elektriksel topraklama sistemi ile toprağa aktarılmalıdır. Maalesef yıldırım ve aşırı gerilimlerden korunma konusunda mevzuat ve standartlara uygun üretim ve proje yapmayan firmalar bulunmaktadır. Teknik esaslara ve standartlara uygun yapılmayan korunma tesisatları, binalara yıldırım düşme riskini arttırdığı gibi, yıldırım düşmesi halinde büyük tehlikeler oluşturabilmektedir. Ayrıca boşa harcanan kaynaklar, artan işletme ve bakım maliyetleri ülke ekonomisine dolaylı olarak yük getirmektedir.

Yıldırımların bir diğer önemli zararı da elektriksel etkileri sebebi ile elektronik cihazlar ve sistemlerin önemli hasarlara uğramasıdır. Özellikle tıbbi cihazlar, güvenlik ve alarm sistemleri, bilgi işlem ve kayıt sistemleri, bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlar yıldırım düşmesi durumunda birinci derecede risk altındadır. Elektronik cihazların bu tür aşırı gerilimlerden zarar görmemesi için aşırı gerilim koruma ünitelerinin kullanılması gerekir.

Yıldırım hasarına karşı sigorta güvencesi mümkündür!

Ev ve işyerlerimizi, standartların ve mevzuatın gerektirdiği önlemleri almak ve topraklama tesisatını doğru bir şekilde yaptırmak koşulu ile yıldırım ve diğer elektrik kaynaklı yangınlara karşı sigorta teminatı altına alabiliriz. Maalesef evlerine ve işyerlerine sigorta yaptıran vatandaşlarımız bu haklarını bilmemektedirler. TSRSB (Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği) tarafından kabul edilen ve web sitelerinde yayınlanan yangın poliçesine göre yıldırım kaynaklı hasarlar da sigorta kapsamındadır. Vatandaşlarımız, yağışlı dönemlerde yıldırımdan kaynaklanan yangın ve bilgisayar, televizyon, beyaz eşya, elektronik cihaz, makine v.b. arızalarına karşı sigorta firmalarına başvurarak hasarlarının karşılanmasını talep edebilirler.

Ülkemizde maalesef doğal afetlere karşı alınacak önlemler konusunda büyük bir atalet bulunmaktadır. Doğal afet gerçekleştikten sonra yapılan arama-kurtarma ve yardım faaliyetleri şüphesiz oldukça önemlidir ancak afet gerçekleşmeden önce alınacak önlemler ve bilinçlendirme faaliyetleri, can ve mal kayıplarını azaltacak en önemli unsurdur. YILKODER olarak yıldırımın olumsuz etkilerine karşı alınabilecek önlemler konusunda görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşmayı bir görev biliriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YILKODER Hakkında:

YILKODER, Yıldırımdan Korunma ve Topraklama Sektörü’nde faaliyet gösteren firmaların bir araya gelmesi ile 2007 yılında kurulmuştur. Derneğimizin kuruluş amaçları; Yıldırımdan Korunma ve Topraklama Sektörü’ne hizmet eden, imalatında çalışan gerçek şahısları ve işadamlarını bir araya getirerek, sektörün her alanındaki sorunlarına ortak çözümler aramak, bu yolda dayanışmayı sağlamak, Yıldırımdan Korunma ve Topraklama Sektörü’nün gelişmesi, üretimde kalite ve verimliliğin artması, sektörün dış pazarlardaki rekabet ortamına uyum sağlaması için ortak girişimlerde bulunmak, sektörde çalışanlar arasında iletişimi ve bilgi akımını arttırmak, teknik yeniliklerden üyelerini haberdar etmek, araştırma ve geliştirmeyi teşvik ederek Yıldırımdan Korunma ve Topraklama Sektörü’nün kalkınmasına hizmet etmek, ulusal ve uluslararası merciler önünde imkanlarını ve sorunlarını dile getirmek, amaçlarına paralel aktivitelere yönelik üst organizasyonlarda yer almak, diğer sektörleri temsil eden dernek ve benzeri kuruluşlarla dayanışma halinde Türk Sanayi’nin ilerlemesinde pay sahibi olmaktır.


YILDIRIMDAN KORUNMA VE TOPRAKLAMA DERNEĞİ – YILKODER
E-posta: info@yilkoder.org.tr I Web: www.yilkoder.org.tr
Adres: PERPA Tic. Merkezi Kat: 12 A Blok No: 1890
Tel: 0212 221 0435 I Faks: 0 212 221 0432

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı